Zakaz stosowania pestycydów w Szwajcarii

0
951

Być może już niedługo w Szwajcarii obowiązywał będzie całkowity zakaz stosowania pestycydów w rolnictwie. Taka decyzja zapaść może w drodze referendum. Poza rolnictwem zakaz objąłby także przemysł i żywność sprowadzoną do kraju Helwetów z zagranicy.

Masowe wymieranie pszczół a zakaz stosowania pestycydów w Europie

Działania mające na celu ograniczenie stosowania pestycydów prowadzone były już w Europie. Nie bez znaczenia okazała się tu presja, jaką na organy UE wywierało środowisko pszczelarskie. W początku roku Unia Europejska ogłosiła niemal całkowity zakaz stosowania niektórych neonikotynidów. To grupa środków owadobójczych powszechnie stosowanych na świecie do ograniczania populacji szkodników upraw. Zagrożenie dla pszczół stanowiły zwłaszcza takie substancje aktywne jak tiametoksam, imidaklopryd i klotianidyny. Zakaz spotkał się z protestami niektórych wielkich koncernów chemicznych, które zaopatrują rynek w produkty zawierające te właśnie substancje aktywne. Rozważane jest także wprowadzenie zakazu użycia glifosatu. Produkowane na jego bazie herbicydy totalne pozwalają na łatwe i tanie niszczenie chwastów, pozwalając na dostarczenie na rynek taniej żywności. Użycie preparatów na bazie glifosatu prowadzi jednak do zubożenia bioróżnorodności środowiska naturalnego.

Szwajcaria proponuje awangardowe rozwiązania

Szwajcaria ma szansę stać się drugim na świecie i pierwszym w Europie państwem, gdzie wprowadzony zostanie całkowity zakaz stosowania pestycydów. Dotychczas obowiązuje on jedynie w Bhutanie. Taka procedura może jednak potrwać nawet 3 lata. Co ciekawe, także we Francji pojawiają się próby ograniczenia chemizacji rolnictwa. Zakaz stosowania pestycydów na terenie tego dużego producenta żywności miałby zostać wprowadzony w życie w ciągu kilki kolejnych lat. Jego konsekwencje nie są jednak oczywiste dla rolnictwa. Wydaje się, że wycofanie tak powszechnie stosowanych i znanych substancji aktywnych z użycia może negatywnie wpłynąć na wydajność produkcji oraz spowodować skokowy wzrost cen żywności.

Źródła: bbc.com, reuters.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*