Wiosna sprzyja pszczołom

0
801
Rzepakowy łan oferuje pszczołom dogodne warunki do gromadzenia miodu

Tegoroczna wiosna sprzyja pszczołom. Choć rok jest wczesny, to jednak pogoda jest korzystniejsza dla owadów niż w poprzednim sezonie. Rok 2017 cechował się długą, choć niezbyt surową zimą po której od razu nastało lato. Teraz jest nieco inaczej: chłodniej, bardziej deszczowo. Pożytki zakwitają w zwyczajnej sekwencji, a pszczoły mają sporo czasu by z nich korzystać.

Borówki, mniszek, rzepak i sady

Pszczele rodziny na rzepaku

W tym roku pasieka została podzielona na 4 części. Pierwsza z nich trafiła na plantację rzepaku. Ta pięknie kwitnie i jest intensywnie oblatywana. Wszystko zaczęło się w Wielkanoc. To pierwszy taki przypadek od kiedy uprawiam pszczelarstwo, by w okresie tych świąt móc już korzystać z dobrodziejstw tych złotych łanów. Kolejna partia uli wywieziona została na rozległą łąką gdzie zakwita dużo mniszka. Ten miód zostanie odebrany razem z aroniowym, jako że w kwitnienie wchodzi już także pobliski jagodnik. Kolejna grupa rodzin pszczelich trafiła na plantację borówki wysokiej. Tam do dyspozycji owady będą mieć areał kilkudziesięciu hektarów profesjonalnie prowadzonego sadu w międzyrzędziach którego wciąż jeszcze kwitnie mniszek. Ostatnia grupa uli pozostała na głównym, zimowym pasieczysku. Tu pozyskują miód z okolicznych sadów, a obecnie zaczynają kwitnąc także kwatery aroniowe z mojego gospodarstwa. W niedługiej perspektywie czasu dostępne będą zatem miody rzepakowy, rzepakowy kremowany, wielokwiatowy wiosenny, wielokwiatowy kremowany i borówkowy.

Powiększanie pasieki

Rosnące zainteresowanie miodem owocuje corocznym zwiększaniem liczebności pasieki. Nie inaczej jest w tym roku. Aby sprostać potrzebom osób zaopatrujących się w pasiece Pogodny Piątek zakupiłem kilkadziesiąt nowych uli. Z kilkoma informacjami o nich, a także o ich zasiedlaniu można zapoznać się oglądając poniższy film:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*