Wiosenne miody już wkrótce

0
1392
Aronia kwitnie wyjątkowo wcześnie w tym roku

Trwa majówka. W tym roku jest wyjątkowo pogodna. To sprzyja lotom pszczół i gromadzeniu przez nie zapasów. Wiosenne miody już wkrótce powinny zagościć na naszych stołach. Maj jest okresem tęsknego wyczekiwania na świeże owoce i warzywa. To samo dotyczy pierwszego w nowym sezonie miodu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten znajdzie się w ofercie pasieki jeszcze pod koniec tego miesiąca.

Miód rzepakowy już niebawem

Rzepaki przezimowały w różnej kondycji. Niektóre nieźle, inne na tyle kiepsko, że plantatorzy postanowili nie kontynuować ich uprawy. Plantacja, gdzie stacjonuje fragment mojej pasieki, wygląda obiecująco. Jej nektarowanie wzmógł wczorajszy wieczorny deszcz. Rzepak kwitnie tam już niemal od tygodnia i mam nadzieję, że będzie kwitł jeszcze przez dwa. To dałoby pszczołom czas na zebranie sporych ilości miodu. W tym roku jednak wszystko w pogodzie postawione jest na głowie. Nie mniej jednak, prawdopodobnie pod koniec maja będzie można cieszyć się już tegorocznym miodem ze złotych, rzepakowych pól.

Pszczoły znoszą miód do magazynów miodowych

Borówkowy zawrót głowy

Wraz z początkiem maja rozpoczęło się szaleńcze kwitnienie borówki. Pomimo nieco opóźnionej wiosny, to jednak wcześniej niż w zeszłym roku. Co gorsza, rozkwitły już wszystkie odmiany, także te najpóźniejsze jak na przykład ‘Elliott’. Miód pozyskany na plantacji borówki w zeszłym roku był przez wielu konsumentów bardzo chwalony. Już dziś odbieram liczne telefony w sprawie zamówień tegorocznych partii. Pragnę poinformować, że także i w tym roku fragment pasieki stacjonuje na plantacji borówek wysokich, zwanych potocznie amerykańskimi. W związku z tym, za ok. miesiąc prawdopodobnie do sprzedaży trafi ten właśnie gatunek miodu.

Wielokwiat wiosenny – opcja dla niezdecydowanych

Pewna grupa rodzin pszczelich pozostała na głównym pasieczysku. Tu owady korzystały z dobrodziejstw takich roślin jak klony, wierzby, tarnina, wiśnie, czereśnie, jabłonie, mniszek czy grusze. Obecnie wiodącym gatunkiem jest aronia. Jej nasadzenia w zasięgu lotu pszczół zajmują kilka hektarów. Trudno więc powiedzieć ze szczegółami jaki będzie tegoroczny miód wiosenny z wielu kwiatów. Z pewnością smaczny i zdrowy. Aby się o tym przekonać także trzeba nieco jeszcze zaczekać. Dla zabicia czasu proponuję obejrzenie filmu pokazującego jak powstają opisane powyżej produkty pszczele. Wiosenne miody już wkrótce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*