Ule ze styroduru

1
9459

Zbliżająca się wiosna to ostatni moment, by zatroszczyć się o ule. Odpowiednia ich liczba jest niezbędna. Jednak zamówienia na nie warto złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie zostać zaskoczonym ograniczoną podażą w szczytowej fazie sezonu. Coraz większe zainteresowanie i dyskusje wzbudzają ule ze styroduru.

Jakie warunki powinny spełniać ule

Każdy pszczelarz ma swoje indywidualne wymagania względem uli. To dom dla pszczół ale i narzędzie pracy ich opiekuna. Musi zatem spełniać oczekiwania owadów jak i ludzkie. Dla mnie osobiście ważne jest, by ule były lekkie. Im większa jest pasieka, tym istotniejszego nabiera to znaczenia. Ważne jest również, by nie nagrzewały się nadmiernie pozostawione w słońcu w pełni lata. Wędrując z pszczołami na różne pożytki nie zawsze jest możliwość pozostawienia ich w półcieniu. Innym koniecznym do spełnienia kryterium jest pełna kompatybilność. Każdy element z jednego ula ma pasować do cząstki innego. Taka standaryzacja niezmiernie ułatwia pracę, logistykę prowadzenia gospodarski pasiecznej. Ogromnie ważna jest także precyzja wykonania, trwałość i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań.

Ule ze styroduru z firmy Świat Pszczół

Paweł Szafran z pasieki i firmy Świat Pszczół

Od zeszłego roku na polskim rynku działa nowy producent sprzętu pszczelarskiego – Świat Pszczół. Firma zlokalizowana w Białaczowie pod Opocznem produkuje głównie ule ze styroduru. Ponieważ nie jest to daleko (niespełna 50 min samochodem) postanowiłem odwiedzić tego producenta, by porozmawiać o ofercie. Ule ze styroduru są bowiem obecne w polskich pasiekach znacznie krócej niż styropianowe, czy pewnie nawet te wykonane z poliuretanu. Ograniczona jest więc możliwość zasięgnięcia wiarygodnych opinii, czy rekomendacji. Wydaje się jednak, że ule ze styroduru spełniają wymienione wcześniej kryteria.

Zaletą jest także ich atrakcyjność cenowa. Czym innym jest jednak lektura katalogu i cennika na stronie producenta, a czym innym wizyta w wytwórni i naoczne przekonanie się o jakości wykonania, precyzji i sposobie w jaki przedstawiciele firmy podchodzą do pszczelarza-klienta. Jakość obsługi nabywcy sprzętu, wola spełnienia jego oczekiwań w najwyższym stopniu jest także czynnikiem, który powinno się brać pod rozwagę decydując się na zakup partii uli. Czy ule ze styroduru wejdą do użytku w mojej pasiece? Nie wiem. Będą w tym roku testowane. Z relacją ze spotkania z właścicielem firmy Świat Pszczół, Pawłem Szafranem, można zapoznać się oglądając załączony poniżej film:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*