Szybsze odsklepianie plastrów z miodem

0
3288
Odsklepione mechanicznie plastry czekają na opróżnienie

W 2018 roku realizowałem w swojej pracowni pasiecznej testy odsklepiarki mechanicznej do plastrów produkcji Konigin. Było to urządzenie półautomatyczne, z listwowymi podgrzewanymi nożami. Gdy doświadczenia dobiegły końca, maszynę zwróciłem sądząc, że nie potrzebuję aż tak zaawansowanego rozwiązania w swojej pasiece. W 2019 roku, który przecież nie należał do bardzo miodnych, w czerwcu pojawiły się jednak dość znaczne partie miodu. Wtedy też zatęskniłem za mechaniczną odsklepiarką. Zadzwoniłem do producenta z zamiarem zamówienia urządzenia takiego jak testowane, lecz okazało się, że model ten nie jest już produkowany. Sprzęt został udoskonalony, poprawiony.

Specyfikacja mechanicznej odsklepiarki do plastrów

Urządzenie, które w zeszłym sezonie trafiło do mojej pracowni to półautomatyczna odsklepiarka do plastrów. Elementem ścinającym zasklep są obustronne noże listwowe. Podgrzewa je woda poruszająca się w obiegu zamkniętym. Nie osiąga ona temperatury wyższej niż 70°C, co w zasadzie wyklucza ewentualne oparzenia. Takie ryzyko eliminuje jednak także budowa urządzenia uniemożliwiająca kontakt dłoni z elementem tnącym. Noże dodatkowo poruszają się w pozycji horyzontalnej, co znacznie przyspiesza odsklepianie. Ich styczność z miodem trwa ułamek sekundy, więc nie nagrzewają go, co mogłoby ujemnie wpłynąć na aktywność enzymatyczną tego produktu. Uchwyt na plastry jest w pełni regulowalny, co sprawia, że urządzenie to może współpracować z ramkami różnych systemów wykorzystywanych w Polsce, także tych niestandardowych. Miód z odsklepin, a także ten który wyleje się z ramek na ociekaczu trafia do pojemnego zasobnika wykonanego z polipropylenu, atestowanego na kontakt z żywnością. Tak wygląda to w opcji podstawowej. Urządzenie można jednak doposażyć w wytłaczarkę do odsklepin, która odseparuje miód od wosku.

Jak bardzo urządzenie to przyspiesza odsklepianie plastrów?

Bardzo. Wedle moich wyliczeń ok. czterokrotnie. Aby w pełni wykorzystać atuty tego rozwiązania warto pracownię zaopatrzyć także w efektywną miodarkę. Może to być urządzenie 8-12 kasetowe lub duża miodarka radialna. Konstrukcja ociekacza odsklepiarki pozwala na zmagazynowanie 25 plastrów. Z tego względu idealnym wariantem do opróżniania miodu z komórek plastrów wydaje się miodarka 12 kasetowa o ile korzystamy z niskiej ramki i wkładamy po 2 do każdej kasety. Plastry ½ Dadant z których korzystam w swoim gospodarstwie bardzo dobrze pasują do takiego systemu pracy. Zapraszam na film:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*