Pszczelarskie akcenty na TSW 2019

0
1006

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w 2019 roku z kilku względów były rekordowe. Najważniejsza w Polsce impreza ogrodnicza, która w tym roku odbywała się w dniach 9-10 stycznia, zgromadziła 386 wystawców z Polski i innych krajów. Swe stoiska zorganizowali na 23000 m2 przestrzeni wystawowej. Odwiedziło je 14735 osób. Na TSW 2019 obecne były także akcenty pszczelarskie.

Pasieka Taki Miód na TSW 2019

Na jednym ze stoisk można było zapoznać się z ofertą pasieki Jarosława Swatka – Taki Miód.  To stosunkowo nowe gospodarstwo, powstało w 2015 roku. Dziś liczy ono 60 rodzin produkcyjnych. Jego właściciel uczęszczał na zajęcia do Pszczelej Woli, gdzie uzyskał w 2017 roku tytuł technika pszczelarza. Pasieka Taki Miód prowadzona jest w systemie ula wielkopolskim (20 rodzin) i dadant (40 rodzin). Zamieszkują je pszczoły rasy kraińskiej, takich linii jak Hinderhoffer, Sklenar a także Prima. Testowana jest rasa włoska. Rodziny pszczele są przewożone w sezonie, by w pełni wykorzystać czas gromadzenia miodu. Rok 2018 był w tym względzie szczególnie udany, gdyż zbiory okazały się rekordowe. Sprzedaż produktów pszczelich prowadzona jest w oparciu o RHD. Rejestracja Rolniczego Handlu Detalicznego daje duże możliwości sprzedaży produktów pszczelich w sposób legalny na imprezach typu dożynki, festyny czy targowiska, a zarazem daje konsumentowi gwarancję, że spełniają one normy produktu spożywczego. – informuje pszczelarz. W planach na przyszłość jest uruchomienie pasiecznej strony internetowej wraz ze sklepem, stworzenie nowej pracowni pasiecznej. Bardzo ważne jest dalsze rozbudowywanie pasieki, także w oparciu o matki pszczele pochodzące z własnej hodowli.

Miody Domańskich oraz Pasieka Edukacyjna

Na TSW 2019 można było także zrobić zakupy w pasiece Miody Domańskich. Oferta tego podmiotu jest szeroka. Obejmuje kilka gatunków miodu a także i inne produkty pszczele takie jak propolis, pierzgę oraz pyłek roślinny w postaci pszczelich obnóży. Po sąsiedzku obecne były przedstawicielki Pasieki Edukacyjnej. Tam wszyscy zainteresowani tematyką pszczelarstwa mogli zasięgnąć informacji dotyczących chowu i hodowli pszczół, sprzętów pszczelarskich i uli. Można było także dowiedzieć się na temat anatomii pszczół i zadać wiele innych pytań na które udzielano pełnych, wyczerpujących odpowiedzi.

Nie tylko pszczoły miodne

Na TSW 2019, śladem poprzednich edycji, swe stoisko zorganizowała firma Pszczelinka. To podmiot dostarczający profesjonalny i przemyślany sprzęt do hodowli murarki ogrodowej. Owady te wykazują się wiosną dużą pracowitością w zapylaniu upraw. Właściciele firmy są także ogrodnikami. Hodowlę murarki rozpoczęli na własne potrzeby, a obecna konstrukcja uli i drobnego sprzętu pomocnego w niej jest owocem ich przemyśleń. W ofercie przedsiębiorstwa dostępne są także kokony, które można nabyć razem ze sprzętem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*