Poznaj wymiary ramek pszczelich oraz węzy

0
17881

Hodowla pszczół wymaga wielu starań i dbałości o każdy szczegół.  Jeżeli wymiary ramek lub węza pszczela nie zostaną  odpowiednio dobrane, pszczoły mogą w efekcie nie zbudować plastrów i doprowadzić do strat w pasiece. Gdy w planach mamy przeniesienie rodziny czy wymianę ramek, które uległy zniszczeniu, to warto jak najszybciej zorientować się, jaki wymiar ramek pszczelich będzie odpowiedni do potrzeb naszej pasieki.

Skąd biorą się różnice w wymiarach ramek pszczelich

Każdy bartnik wie, że drewniana ramka (wykonana z sosny, lipy lub świerku) albo wyprodukowana z tworzywa sztucznego składa się z beleczek o grubości 10 mm i szerokości 25 mm. W górnej oraz dolnej beleczce znajdują się otwory, przez które przewleka się drut, w celu zamocowania węzy. Zanim zaczęto na dużą skalę wykorzystywać ramki do uli, wcześniej korzystano z tzw. snozy, czyli drewnianych listw wpuszczanych w wycięcia w przeciwległych ścianach bocznych ula, wyjmowanych niczym szuflada.  Dziś plastry są zamykane w pełnych ramkach, a na rynku pojawiły się ich różne rozmiary.

Aktualnie w hodowli pszczół wykorzystywane są następujące wymiary ramek do uli:

  • szeroko-niskie
  • wąsko-wysokie
  • nadstawkowe (półramki, połowa rozmiaru standardowej ramki gniazdowej).

Głównym zadaniem ramek jest utrzymania stabilności plastrów budowanych przez pszczoły. Ramki zapewniają możliwość regulacji odstępów między plastrami oraz ułatwiają prowadzenie prac w ulu. Nad wymiarami ramek trzeba się zastanowić szczególnie wtedy, kiedy chcemy przenieść rodzinę pszczelą pomiędzy ulami.

Najpopularniejsze wymiary ramek pszczelich przedstawiają poniższe grafiki.

– ramka do ula apipol i langstroth – 435×115 mm;

– ramka dadant – 435×300 mm – nadstawka – 435×145 mm;
– ramka dadant hoffmanowska – 435×145 mm;

– ramka do ula langstroth – 435×230 mm – nadstawka – 435×115 mm.

– ramka ostrowskiej – 360×230 mm;
ramka warszawska – 240×435 mm; nadstawka: 300×160 mm
– ramka warszawska poszerzana – 300×435 mm; nadstawka – 360×130 mm

– ramka wielkopolska – 360×260 mm – nadstawka – 360×130 mm;
– ramka wielkopolska hoffmanowska – 360×260 mm – nadstawka – 360×130 mm;

Węza pszczela

Początkującym pszczelarzom przypomnijmy, że węzą nazywamy szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, którym wypełnia się ramki. Węza pszczela to fundament zdrowej rodziny pszczelej. Od jej doboru zależy higiena i rozwój komórek pszczelich. Najważniejsze, by wymiary węzy były dostosowane do wymiarów ramek. Do tworzenia węzy wykorzystuje się wosk, a czasem plastik, ale drugie rozwiązanie budzi sprzeciw części środowiska pszczelarskiego. Zdaniem niektórych plastikowa węza osłabia potencjał rodziny pszczelej, opóźniając proces budowy plastra.

Najpopularniejsza jest oczywiście węza z wosku, którą umieszcza się w ramce przez wtopienie w drut przewleczony przez nią. Węza pszczela jest stosowana, aby tworzone przez pszczoły plastry miały regularny kształt podobnej wielkości komórek.  Firma Łysoń jest producentem dwóch rodzajów węzy pszczelej: standardowej i grubej dla wszystkich standardów ramek. Zastosowanie grubszej węzy pozwala na szybszą budowę komórek pszczelich, co zmniejsza nakład pracy pszczół na budowę plastra i w sposób naturalny zwiększa noszenie przez nie pożytku.

Węzę pszczelą zaleca się transportować w suchych, czystych środkach lokomocji w temperaturze nie niższej niż -4°C. Można ją przechowywać maksymalnie dwa lata w temperaturze 2-25°C, uważając na to, by nie była poddana działaniu promieni słonecznych oraz wilgoci. 

Najważniejsze wymiary węzy pszczelej:

– dadant – 265×414 mm;
– wielkopolska – 235×335 mm;
– warszawska zwykła – 400×220 mm;
– warszawska poszerzana – 400×275 mm;
– ostrowskiej – 205×335 mm;
– langstroth – 205×414 mm;
– słowian – 205×460 mm.

Jak należy wtopić węzę w ramkę?

Wtapianie węzy to jedna z głównych czynności pszczelarskich, która na początku może okazać się kłopotliwa. Od jej prawidłowego wykonania zależy jednak efektywność późniejszej budowy plastra przez pszczoły, dlatego musi być precyzyjna i staranna. Trzeba pamiętać, że wymiary węzy muszą ściśle pasować do wymiarów ramek pszczelich.

Wtapianie węzy w ramkę krok po kroku

  1. Przybij gwoździki do drewnianej ramki, a następnie przeciągnij drut przez otwory. Połóż węzę na ramce.
  2. Rozgrzej druciany szkielet tak, by mógł zostać zatopiony w wosku. Zadanie można sobie ułatwić, korzystając ze specjalnego wtapiacza, którego końcówki przykłada się do gwoździków. Zdarzają się czasem przypadki użycia lutownicy, ale rekomendowanym rozwiązaniem jest tylko wykorzystywanie specjalistycznych, dedykowanych urządzeń. Węza docelowo powinna osiągnąć temperaturę 25°C, inaczej zostanie pocięta na kawałki, a pracę trzeba będzie zaczynać od nowa.
  3. Węzę wtapiaj tak, aby stykała się z każdym bokiem i szczelnie wypełniała ramkę. Węza, która styka się z jednym bokiem oraz dolną krawędzią ramki również jest poprawnie wtopiona. Nie należy wtapiać lewego oraz górnego boku. Każde inne ustawienie jest błędne.

Ramki pszczele i węza odpowiednio dobrane

Praca z ramkami pszczelimi oraz węzami to czynności wykonywane przez każdego pszczelarza w pasiece. Znajomość najważniejszych wymiarów ramek oraz węzy ułatwi wykonywanie codziennych prac i uzyskanie lepszych efektów. Jeśli jeszcze nie do końca wiecie jak wtopić węzę w ramkę, to obejrzyjcie wideoporadnik, w którym można sprawdzić, jak wykonać poszczególne czynności krok po kroku: https://www.youtube.com/watch?v=Co1BDvnNw2Q.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*