Powitanie wiosny w pasiece – szkolenie w Brzezinach

0
1091
Prelegentka dr izn Lucja Skonieczna i Bartłomiej Piotrowski, sekretarz PZP, prezes WZP w Łodzi

W dniach 7-8 kwietnia odbyło się szkolenie pt. ”Powitanie wiosny w pasiece”. Jego organizatorem był Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi. Zostało ono zorganizowane przy współudziale Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” realizowanego w sezonie 2017/2018.

Polsko-ukraiński program spotkania

Prelegentami podczas wydarzenia byli zarówno specjaliści z Polski jak i z Ukrainy. Już pierwszy wykład dotyczył struktury ukraińskiego pszczelarstwa. Zgodnie z przewidywaniami kraj ten ma wielki potencjał produkcji miodu. Co stanowi dodatkową przewagę konkurencyjną, tamtejsi pszczelarze dysponują bardzo szerokim arsenałem preparatów do zwalczania warrozy. Na Ukrainie można legalnie kupić i stosować na przykład preparaty na bazie tau fluwalinatu. Ta substancja aktywna w Polsce jest niedopuszczona do leczenia pszczół. Nic jednak nie stoi na drodze, by kupować tu miód od ukraińskich pszczelarzy, którzy stosują środki zawierające ją w swym składzie. Taki miód, niekoniecznie z Ukrainy, jest chętnie importowany przez niektóre firmy, mieszany z miodem polskim i sprzedawany jako „mieszankę miodów z krajów UE i spoza UE” czyli… w sumie nie wiadomo skąd.

Najwyższe odznaczenia PZP przyznane członkom RZP w Brzezinach

Powitanie wiosny w pasiece – licznie dopisali pszczelarze

Sala wykładowa przez oba dni była wypełniona po brzegi. W szkoleniu udział wzięło blisko 200 uczestników. Poza konferencją, odbyła się także wystawa. W niej przedstawiciele firm produkujących środki produkcji pszczelarskiej prezentowali swoje oferty, nawiązywali kontakty, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Szkolenie Powitanie wiosny w pasiece stanowiło także wyborną okazję do przeprowadzenia kuluarowych rozmów branżowych. Te często bywają bardzo owocne. Wszystko to sprawiło, że impreza ta ma wejść na stałe do kalendarza wydarzeń WZP w Łodzi. Dziękuję Koledze Sławkowi Podgajnemu za udostępnienie materiału zdjęciowego do zilustrowania niniejszego wpisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*