Pasieka na rzepaku

0
1753
Rodziny pszczele w drodze na plantację rzepaku

Po okresie ciepłej i pogodnej pogody trafiło się przejściowe, jak podają przynajmniej prognozy, załamanie pogody. Deszcz był potrzebny. Dzięki niemu rośliny będą mogły nektarować obficiej. Postanowiłem wykorzystać mżawkę do załadowania pierwszej części rodzin pszczelich i odbycia z nimi pierwszej w tym roku wędrówki. Pasieka na rzepaku stacjonować będzie 3-4 tygodnie.

Miód rzepakowy

Pierwsze kwiaty już otwarte

Po co przewozić pszczoły? Choćby po to, by zgromadzić gatunkowy miód o określonych właściwościach. Miód rzepakowy wykazuje silne działanie wspierające zdrowie. Dzięki swej kompozycji, ten produkt pszczeli cieszy się wszechstronnym wykorzystaniem w medycynie naturalnej. Wspiera pracę układu krwionośnego, pomaga leczyć choroby nerek i wątroby. Konsumpcja miodu rzepakowego wspiera rozwiązywanie problemów z żołądkiem, chorobami skóry, infekcjami i przemęczeniem. Jest polecany dzieciom, które bardzo go lubią.

Najbliższa wędrówka

Wyjazd ten jest jednym z najbliższych, które odbyłem od kiedy prowadzę gospodarkę wędrowną w pasiece. Niespełna 20 minut drogi. Wydaje mi się jednak, że pszczoły trafiły w dobre miejsce. Stacjonują u dobrego gospodarza, który w dodatku jako jedyny uprawia w tym miejscu rzepak. Ustalenia co do jego ochrony dają dużą pewność, że pszczołom nie powinno stać się nic złego. Miód pozyskany tam będzie też wolny od jakichkolwiek pozostałości substancji chemicznych stosowanych w ś.o.r. Pasieka na rzepaku to także korzyść dla plantatora. Obecność zapylaczy zwiększa plon. Profesjonalny producent ma tego pełną świadomość.

Parę innych spraw

Przed wywiezieniem części pszczół udało się także odwiedzić zaprzyjaźnionego producenta węzy w Łodzi. Tam wymieniłem posiadany wosk na fundamenty przyszłych plastrów pszczelich. Cenię sobie tego dostawcę węzy za jakość produktu, który mi dostarcza. Pszczoły także to doceniają i szybko obudowują ramki. Jednak nie wszystkie są wyposażone w węzę. Od kilku sezonów wykorzystuję dość intensywnie ramki pracy. Pełnią one szczególne funkcje – sposób w jaki pszczoły je zagospodarowują (lub nie) zdradza ich zamiary. Można więc powiedzieć, że to rodzaj kanału komunikacji pszczoły i człowieka. Zgodnie z zaleceniami starej literatury, górne belki ramek pracy pomalowałem na niebiesko. Teraz będzie łatwo je odnaleźć i przegląd ula trwał będzie zdecydowanie krócej. Wszystkie rodziny, które dziś wyjechały do pracy na plantacji rzepaku otrzymały po jednej ramce pracy.

Ramki pracy oznaczone na niebiesko trafiły już do uli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*