Odkład pszczeli – podstawowe informacje

0
6966

Odkład pszczeli to młoda rodzina utworzona poprzez osłabienie rodziny produkcyjnej. Dokonuje się jej poprzez odłożenie kilku ramek obsiadanych przez pszczoły, najczęściej bez matki. Tę dodaje się do młodej rodziny potem. Zakup odkładów to najpopularniejsza obecnie metoda zakładania lub powiększania pasieki.

Odkład pszczeli w warunkach typowych systemów uli

Odkład pszczeli stanowi kilka ramek z czerwiem i pokarmem wraz z obsiadającymi je pszczołami. Pobiera się je z jednej lub kilku rodzin i osadza w ulu odkładowym lub innym, pełnowymiarowym ulu. Odkład zbudowany z plastrów pochodzących z różnych rodzin (np. po 1-2 ramkach z 3-5 rodzin) określa się jako składaniec. Odkłady składają się zazwyczaj z 3-6 ramek.

Odkład pszczeli na niskiej ramce

Nieco inaczej wygląda wykonywanie odkładów w nowoczesnych systemach uli, gdzie ramka jest nisko-szeroka. Dla przykłady w systemie 1/2 Dadant odkłady buduje się na 2 korpusach. To zapewnia pszczołom lepsze warunki do budowy gniazd i wychowu kolejnych pokoleń. Kupując taki odkład pszczeli warto go zestawić w takim położeniu w jakim znajdował się u pszczelarza, który go wykonał. Chodzi o zachowanie zasady „Czerw nad czerwiem, pokarm nad pokarmem”.

Jaka matka do odkładu?

Wybór konkretnej rasy czy linii pszczół jest tematem wywołującym liczne dyskusje i nierzadko kontrowersje. Dlatego na tym etapie warto skupić się wyłącznie na kwestiach technicznych. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej rozwijają się odkłady wykonywane na matecznikach na wygryzieniu. Łatwo i efektywnie wykonuje się też odkłady z matkami unasienionymi, najlepiej naturalnie. Najmniej zalet ma poddawanie do odkładów matek nieunasienionych, tzw. „jednodniówek”. Jest to jednak metoda tania, więc powszechnie praktykowana. Przy zachowaniu określonych zasad postępowania, daje dobre rezultaty.

Matka unasieniona poddana do odkładu kilka dni temu już składa jaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*