Ochrona pszczół przed ptactwem

0
3938
Żołna

Niewielu jest tak wybitnych ornitologów jak dr Andrzej Kruszewicz. Dyrektor warszawskiego zoo uczestniczył ostatnio w ważnych dla plantatorów gatunków jagodowych wydarzeniach, takich jak Konferencja Kamczacka 2017 czy Konferencja Borówkowa 2018. Mówił tam o ochronie plantacji przed żerowaniem ptaków. Pomyślałem więc, że zapytam go o ochronę pasiek przed tym właśnie zagrożeniem. Co zima notujemy przecież pewne szkody w różnych częściach kraju spowodowane aktywnością ptaków. Ich obecność na pasieczyskach przysparza pasiecznikom trosk także i latem. Naukowca, podróżnika, myśliwego, autora książki „Hipokryzja” i gościa audycji radiowej Trójki postanowiłem więc zapytać o to co robić, by ochronić nasze podopieczne przed nalotami wygłodniałego ptactwa.

Jak duży udział w diecie ptaków stanowią owady? Które gatunki odżywiają się pszczołami w różnych okresach roku?

Andrzej Kruszewicz: Mamy wiele gatunków ptaków owadożernych, a także takie, które owadami karmią swoje pisklęta, ale takich które zjadają pszczoły wiele nie mamy: sikory, kilka dzięciołów i żołnę.

Zdarza się, że duże straty w pasiekach zimą czynią dzięcioły. Wybijają w ścianach uli styropianowych dziury i niszą pszczele rodziny. Czy można jakoś odwrócić ich uwagę? Jakie metody polecałby Pan do ochrony pasieczysk przed nalotami tych ptaków.

AK: Opukiwany przez dzięcioła styropian jest mylony przez niego z próchnem, naturalnym miejscem poszukiwania owadów przez dzięcioły. W pasiekach przy lasach ule powinny być solidne, bo jak się dzięcioł nauczy, to będzie kojarzył ule z pokarmem.

Zimą dokuczliwe są też sikorki. Stukają w ule przy wylotkach i wywabiają drętwe pszczoły na zewnątrz. Czy ochrona przed nimi będzie taka sama jak przed dzięciołami?

AK: Tak, to dobrze świadczy o ich inteligencji. Koszyczek z siatki chroniący wylotki może być wystarczającym zabezpieczeniem.

Niektórzy pasiecznicy decydują się na wywieszenie słoniny lub mieszanek ziaren w odległych miejscach w celu odciągnięcia sikorek od pasieczysk. Czy to skuteczna metoda? Ile powinno być takich karmników i w jakiej odległości od pasieczyska, jeśli tak.

AK: No tak, najedzona sikora będzie miała mniejsze motywacje do zaczepiania pszczół. Dokarmianie np. 50 metrów od pasieki może być sensowne.

A. Kruszewicz

Latem, w okresie lotów pszczół, nisko nad ulami przelatują wróble. Wygląda to tak, jakby łowiły owady w locie. Czy to możliwe, czy raczej mają gdzieś w pobliżu pasieczysk swe siedziby lęgowe albo ich obecność jest spowodowana innym czynnikiem?

AK: Nie, wróbli bym nie posądzał o łapanie pszczół. Są dla nich zbyt duże. Lubią za to rojące się mrówki.

Wśród pszczelarzy hodujących matki pszczele panuje przeświadczenie, że są one w trakcie lotów godowych chętnie zjadane przez jaskółki i tym tłumaczy się w pewnym stopniu brak powrotów owadów do uli. Czy to prawda, czy mit? Podobno jaskółki wyłapują także bezżądłe trutnie?

AK: Pokarm jaskółek był wielokrotnie badany i dominują w nim muchówki, zwłaszcza drobne. Pszczoła dla jaskółki to duży, raczej zbyt duży kąsek, a poza tym potencjalnie niebezpieczny. Podczas rójki mogą jednak łowić trutnie, bo jest ich dużo i mogą wzbudzać zainteresowanie. Na pewno mewy chwytają w locie rojące się owady, a pszczoła dla nich nie stanowi ani zagrożenia ani problemu.

Który gatunek ptaków w Pana ocenie jest realnie największym zagrożeniem dla pszczół? Co robić, by minimalizować straty? Czy w ekstremalnych przypadkach zagrożenie może być tak duże, że warto przenieść pasieczysko w inne miejsce? Jak zabezpieczyć pasieczysko, którego z różnych względów przenosić się nie będzie.

AK: Można pomyśleć o koszyczkach osłaniających wylotki przed ptakami. Można styropianowe ule na zimę okrywać skrzyniami przed dzięciołami. Realnym zagrożeniem może być jednak tylko kolonia żołn, ale one są u nas bardzo rzadkie.

Ostatnie już pytanie z nieco innego obszaru. Zdarza się bowiem, że pewnych zniszczeń dokonuje dzika zwierzyna. To dotyczy zwłaszcza wywracania uli przez buchtujące dziki, ale z Podkarpacia napływają także doniesienia o zniszczeniach uli i rodzin pszczelich spowodowanych przez niedźwiedzie. Jak zniechęcić te zwierzęta do zapuszczania się na pasieczyska?

Jest bogata oferta pastuchów elektrycznych zasilanych z baterii. Starcza  na pół roku, od wiosny do jesieni. To najlepsze rozwiązanie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*