O pasiece

Podglądanie z ukrycia

Wszystko zaczęło się całkiem niedawno, bo w 2006 roku kiedy to pierwszy raz, tak na poważnie, zainteresowałem się pszczołami. Pierwsze 2-3 lata były jednak okresem zdobywania teoretycznej wiedzy opartej na podręcznikach i prenumeracie fachowej prasy oraz lekturze internetowych źródeł.

Nieśmiałe początki

Pierwsze trzy zasiedlone ule pojawiły się w sadzie pod domem w 2009 roku i od tamtej pory pasieka stale rośnie, unowocześniając się i zmieniając. Zmienia się też pogłowie użytkowanych pszczół, poszerza oferta gatunkowych miodów. Dzięki wyszukiwaniu nowych miejsc na tymczasowy postój fragmentów pasieki, co roku jest ona w stanie zaoferować kilka rodzajów miodów o niebagatelnym smaku i aromacie. Te najważniejsze, stale obecne w ofercie, to: wielokwiatowy wiosenny, borówkowy, akacjowy, lipowy, leśny i nawłociowy. 

Tuż po zachodzie słońca na pasieczysku

Miód ale nie tylko

Obecnie pasieka liczy 40 rodzin produkcyjnych. Podstawowym produktem pszczelim pozyskiwanym w Pasiece Pogodny Piątek jest miód. Pszczelarze mogą tu także nabyć przezimowane rodziny pszczele w kwietniu lub czerwcowe odkłady z myślą o samodzielnym przygotowaniu ich do kolejnego sezonu.