Historia i nowoczesność w dolinach Neckaru i Renu

0
1644

W dniach 3-6 października na zaproszenie firmy BASF wraz z gronem przedstawicieli polskiego sektora rolnego udałem się do południowo-zachodnich Niemiec by zwiedzić siedzibę i fabrykę koncernu, wziąć udział z zorganizowanej przez ten podmiot konferencji. Przy okazji każdego zagranicznego wyjazdu staram się być wyczulonym na wątki pszczelarskie. I tym razem udało się znaleźć kilka.

Pasieka w ruinach zamku Heidelberg

Zamek w niemieckim mieście Hildelberg to jedna z najbardziej urokliwie położonych ruin. Zachwycali się nim polscy romantycy. Miejsce to odwiedzali Chopin i Mickiewicz. Wciąż robi wrażenie. Znajduje się w nim m.in. największa na świecie beczka na wino. Na niej wybudowany jest specjalny podest, gdzie odbywały się ważne w skali Niemiec i nie tylko spotkania polityków.

Basztę tę wysadziły wojska francuskie w końcu XVII wieku w fazie konfliktu, gdy stało się jasne, że ziemie te nie zostaną przyłączone do Francji. Fot. Anna Wilczyńska

Co ciekawe, w ruinach zlokalizowana jest także niewielka pasieka. Rzadko można spotkać aż tak urokliwy toczek. Nieodległe tereny Palatynatu noszą miano „warzywnego ogrodu Niemiec”. Pogoda także w Badenii-Wirtembergii sprzyja uprawie roślin. Klimat jest ciepły, zimy łagodne, a suma opadów w roku zbliżona do tych notowanych w Polsce. Tamtejsi ogrodnicy mogą korzystać do podlewania z wody z zakoli Renu, więc w wypadku wystąpienia suszy mogą ratować swe uprawy. Miasto Hilderberg, słynne ze swego uniwersytetu którego naukowcy otrzymali ogółem już 11 nagród Nobla, jest bardzo zielone. Porastająca go roślinność jest zróżnicowana, co daje pszczołom niezłe warunki bytowe.

Tę pasiekę trudno wypatrzeć, ale położona jest w ładnym zakątku w sąsiedztwie pastwiska oferującego owadom dostatek nektaru i pyłku. Fot. Anna Wilczyńska

Styrodur od BASF

BASF to globalny koncern, który prowadzi swe operacje w wielu branżach i niemal na wszystkich kontynentach. Oferuje także rozwiązania stosowane w budownictwie. Sama tylko fabryka w Ludwigshafen zajmuje obszar ok. 1000 ha. Można by na nim zmieścić ok. 1400 boisk piłkarskich, to powierzchnia 10 km2.

Victoria Navalovska z BASF prezentuje styrodur 4000 CS

Ciekawostką którą znalazłem z Centrum Gości przy fabryce były próbki Styroduru 4000 CS. Ten, który na coraz większą skalę wykorzystuje się w budowie uli oznaczony jest najczęściej symbolem 300 lub 700. Faktycznie, jest nieco miękki – zdaniem niektórych aż za bardzo, przez co mało trwały. Jest jednak ciepły i lekki, a w poprawnie prowadzonych rodzinach pszczoły nie zgryzają go nadmiernie, albo i wcale. Próbki materiału, który miałem okazję trzymać w dłoniach zachowały te zalety, ale materiał ten by twardy niczym cegła lub drewno. Podobno stosuje się go w budownictwie do ocieplania fundamentów i podłóg. Nie znam jego ceny detalicznej w Polsce, ale z tego materiału bez wątpienia można by było budować trwałe ule, zdolne do przetrwania wielu sezonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*