Nowe rodziny pszczele

0
1152

Wczoraj, a właściwie dziś koło 3:00 nad ranem moja pasieka powiększyła się o 12 pszczelich rodzin. Właściwie rodzinek. Z pasieki Andrzeja Kozła w Woli Rzędziszewskiej zakupiłem odkłady, czyli mniejsze kolonie pszczele utworzone z rodzin produkcyjnych. Kolega Andrzej nie zajmuje się produkcją rojów pszczelich dla innych bartników. Ze względu na pewnego wspólnego znajomego zrobił dla mnie wyjątek. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany zakupem miodu w okolicach Tarnowa, to mogę udostępnić do niego numer telefonu. Wysoka jakość gwarantowana!

 

Zabieg, jakim jest odkładanie części pszczół z silnych rojów ma kilka celów. Przede wszystkim niweluje on nastrój rojowy w rodzinach produkcyjnych. O jego negatywnych skutkach na efektywność prowadzenia gospodarki pasiecznej już pisałem. Zmiana struktury wieku kolonii pszczelej, która następuje poprzez odebranie jej części młodej pszczoły oraz pomniejszenie ilości zasklepionego czerwiu, a więc sporej liczby młodej pszczoły także w ciągu przyszłych kilku tygodni sprawia, że rój nie jest skory do podziału i wraca do ciężkiej pracy. Taki stan jest najbardziej pożądany przez pszczelarza. Co jednak zrobić Z odłożonymi pszczołami? Jedną z możliwości jest ich sprzedaż.

CAM00060

 

Zakupione przeze mnie owady obecnie stacjonują na terenie starej pasieki u mojego teścia. Kiedyś było tam kilkanaście rodzin, obecnie pozostały już tylko puste ule. To co się nie zmieniło, to przyzwoita baza pokarmowa, jakość pszczelich pastwisk. Obecnie moje podopieczne mają do dyspozycji kilka hektarów białej koniczyny, nieco gryki i pole facelii widoczne na zdjęciu. Nie przekwitły wciąż lipy drobnolistne, owady oblatują sporą połać maliny znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie toczka. Jednym słowem wymarzone warunki do rozwoju. A na ten pozostało jakieś 3 tygodnie. Po tym okresie rodzina na przyczepie na której się znajdują wyjadą na nawłociowisko. Tam zgromadzą pewne ilości miodu, już ostatniego towarowego miodu w tym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*