Miód rzepakowy już dostępny!

0
2014
Miód w słoikach oczekujący na sympatyków

Tegoroczne zbiory miodu rzepakowego w całej Polsce są raczej rozczarowujące. Pasiecznicy donoszą, że pomimo dobrego przygotowania rodzin pszczelich do wiosny miodu jest niewiele. Wszystkiemu winien jest niekorzystny przebieg pogody po majówce. Choć w początkach kwitnienia rzepaku owady znosiły spore ilości nektaru do uli, to potem jednak sytuacja skomplikowała się.

Mało miodu rzepakowego

Miodu rzepakowego w całej Polsce będzie raczej nie za dużo. Na południu kraju szaleją ulewy. Ciągłe deszcze sprawiają, że owady nie mają kiedy wykonywać lotów po wziątek. Na zalanych polach rośliny odczuwają stres wodny, więc o dobrym nektarowaniu w takich warunkach także trudno mówić. Na północy pasiecznicy wstrzymują się jeszcze z miodobraniami. Choć rzepak kwitł w tym roku rekordowo długo, to jednak na ogół sytuacja jest kiepska.

Miód rzepakowy już jest

Pomimo przeciwności losu w piątek udało mi się odwirować miód rzepakowy. Choć pogoda nie rozpieszczała to produkt stworzony przez pszczoły jest bardzo dobrej jakości. Miód jest dojrzały i szybko będzie krystalizował. Póki co, jest jeszcze wciąż w postaci płynnej. Pewną partię przeznaczyłem do skremowania, więc w ciągu kilku dni – tygodnia – dostępny będzie też krem rzepakowy. Zapraszam na zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*