Linia do odsklepiania i wirowania miodu

0
3706
Linia do odsklepiania i wirowania miodu

W dniu 3 sierpnia wybrałem się do pasieki Miody Pojezierza Drawskiego. Akurat w tym dniu odbywał się tam rozruch automatycznej linii do odsklepiania i ekstrakcji miodu. To duża pasieka, więc takie rozwiązania mają tam rację bytu. Przy okazji podpytałem właścicieli pasieki o to i owo. Nagrałem też film.

O pasiece

Katarzyna i Radosław Bondaruk

Pasieka Miody Pojezierza Drawskiego ma 15 lat. Jej właścicielami są państwo Katarzyna i Radosław Bondarukowie. Obecnie gospodarstwo liczy 1000 pni. W przyszłym roku ma urosnąć do 2000 zasiedlonych uli. To w połączeniu z dość atrakcyjnymi terenami pozwala na wyprodukowanie kilkunastu gatunków miodu. Dodatkowo hoduje się tu także matki pszczele na własny użytek i na sprzedaż. Matek reprodukcyjnych jest ponad 90, a każdego dnia w sezonie do nabywców trafia średnio 200 matek jednodniowych i 20-30 matek już unasienionych. Nowym projektem są domki do apiterapii. Ma ich stanąć docelowo 20, pierwsze 3 są już na miejscu. Pojezierze Drawskie odwiedzane jest w sezonie licznie przez turystów. Przy okazji mogą oni spędzić czas kurując nerwy i drogi oddechowe w pomieszczeniu wypełnionym pszczelą aurą.

Linia do odsklepiania i odwirowywania miodu

Odsklepiony mechanicznie plaster nie wymaga ręcznej korekty

Jedną z największych inwestycji w tym roku w pasiece Miody Pojezierza Drawskiego był zakup automatycznej linii do odsklepiania i ekstrakcji miodu. To zespół urządzeń, które dostarczyła firma Konigin. Linia składa się z automatycznej odsklepiarki o wydajności ponad 300 plastrów na godzinę, wytłaczarki do odsklepin o wydajności do 200 kg/ha. Ładowanie horyzontalnej miodarki 60 ramkowej odbywa się za pomocą pneumatycznego toru. Po wyjęciu ramki trafiają na wieszak, skąd dają się spakować po 10 prosto w puste korpusy. Miód z wytłaczarki i miodarki trafia do podgrzewanego odstojnika z sitami. Z niego zaś jest wypompowywany do odstojników z płaszczami grzewczymi. Zostały one wyposażone w niekapne zawory do rozlewania miodu o temp. 32-33°C. O tym jak działa linia, a także więcej na temat pasieki Miody Pojezierza Drawskiego można dowiedzieć się oglądając poniżej zamieszczony materiał filmowy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*