Laweta do przewozu uli.

0
2076

Czasem w rozmowach z konsumentami miodu nabieram przekonania, że miłośnicy słodkości z ula są najzwyczajniej zaskoczeni możliwością przewozu rodzin pszczelich w miejsca, gdzie warunki są o wiele korzystniejsze dla pszczół w danym okresie czasu, pozwalają im na zgromadzenie o wiele większej ilości miodu. Postaram się uchylić rąbek tajemnicy umożliwiającej opiekunom pasiek gromadzenie miodów odmianowych.

Tradycje podwożenia pszczół na obfite pożytki w Polsce sięga okresu międzywojennego. Wedle posiadanej przeze mnie wiedzy, najpopularniejszym wówczas kierunkiem wędrówek były wrzosowiska. Te oddalone od siedzib ludzkich polany leśne, porośnięte krzewinkami o fioletowej barwie, stanowiły dla pszczół istotne źródło pyłu kwiatowego potrzebnego na wiosenny rozwój, a dla pszczelarzy wędrowców możliwość przedłużenia sezonu; z końcem sierpnia i początkiem września kwitną właściwie jedynie wrzosy i nawłocie.

Obecnie pszczoły wywozi się nawet na 5 różnych upraw i miejsc w ciągu roku. Zabiegi te zapewniają znacznie większe możliwości pozyskiwania miodu od późnej wiosny, aż po wczesną jesień. Pszczelarze nie są zdani wyłącznie na nektar dostępny w ich okolicy. Znam osobiście osoby, które swoje pszczoły wywożą nawet 300 km od miejsca zamieszkania i zimowania pszczół. Staje się to coraz popularniejszym sposobem na poprawienie rentowności prowadzenia działalności pasiecznej.

Jeśli jest to jednak coraz bardziej popularna metoda prowadzenia pasiek, to czemu nie widać pszczelarzy na ulicach, wiozących swe ule z miejsca na miejsce? Najlepszą porą na przewożenie owadów jest bowiem noc. Wtedy nie wykonują one lotów, jest więc największe prawdopodobieństwo, że dowieziemy je bezpiecznie i w całości na miejsce. Dodatkowo natężenie ulicznego ruchu jest mniejsze, co również stanowi czynnik sprzyjający.

Jest wiele możliwych sposobów przewozu pszczół. Osobiście zdecydowałem się na wykorzystanie specjalistycznej lawety, która nie tylko pełni funkcję środka transportu, lecz jest także stelażem dla uli. Jej konstrukcja umożliwia przewożenie 12 rojów, a sposób rozstawiania pozwala na wygodną pracę.

Już wkrótce zamieszczę na stronie internetowej pasieki film skierowany głównie do pszczelarzy, prezentujący rozwiązania lawety. Oczywiście zapraszam do jego obejrzenia także osoby niezainteresowane posiadaniem pszczół, ale ciekawych w jaki sposób powstaje miód i inne produkty pszczele.

Specjalistyczna laweta do przewozu 12 rodzin pszczelich w systemie ula 1/2 Dadant.
Specjalistyczna laweta do przewozu 12 rodzin pszczelich w systemie ula 1/2 Dadant.
Jeszcze na etapie produkcji. Bliżej czerwca zamieszczę zdjęcia lawety w trakcie pozyskiwania miodu.
Jeszcze na etapie produkcji. Bliżej czerwca zamieszczę zdjęcia lawety w trakcie pozyskiwania miodu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*