Jaką miodarkę wybrać? (Cz. 1)

0
2926
Miodarka radialna z pełnym wsadem

Dziś informacja głównie dla Koleżanek i Kolegów pszczelarzy. Każdy z nas, pasieczników, w którymś momencie staje przed zakupem profesjonalnego sprzętu. Jaką miodarkę wybrać? Podjęcie tej decyzji nie jest łatwe, jako że wybór sprzętu dostępnego na rynku jest szeroki. Co więcej, raz podjęta decyzja będzie mieć konsekwencje na kolejne sezony. Miodarka jest urządzeniem drogim, więc nie wymienia się jej zbyt często. Raz zakupiona, służy w pasiece przez wiele kolejnych lat.

Jaką miodarkę wybrać? – testy wybranych modeli i systemów

Z powodu trudności i dużej liczby niewiadomych przy wyborze miodarki, wspólnie z firmą Konigin, zdecydowałem się na przeprowadzenie testów sprzętu. Producent postanowił dostarczyć do doświadczeń po jednym modelu miodarki każdego typu. Testowane będą więc rozwiązania radialne, kasetowe i diagonalne. Chodzi o ustalenie najważniejszych parametrów miodarki, takich jak szybkość i precyzja pracy. Pod uwagę zostaną wzięte także inne kryteria, jak choćby solidność, bezpieczeństwo czy ergonomia pracy. O tym, na czym polegać będą testy można dowiedzieć się oglądając poniższy film:

Miodarka radialna

Na pierwszy ogień trafiła miodarka radialna. Model dostarczony na testy przez Konigin to urządzenie duże. Posiada bęben o średnicy 1250mm i kosz mieszczący 60 ramek. Posiada też prosty w obsłudze sterownik, poliwęglanową pokrywę i dwa zawory spustowe. Sprzęt ten spełnia prawne wymogi bezpieczeństwa. Jest wykonany solidnie. W doświadczeniu badane były takie parametry jak tempo pracy i jej jakość. Zawarte w nim zostały inne elementy oceny, takie jak energochłonność czy jakość materiałów zużytych do budowy maszyny.

Zapraszam po miód

Przy okazji sympatyków miodu zapraszam na zakupy. Miód rzepakowy, którego pozyskiwanie przedstawione jest na powyższych filmach, trafił już do słoików. Po długim weekendzie do sprzedaży trafią kolejne smaki: wielokwiatowy wiosenny oraz borówkowy. Miód wielokwiatowy zawiera bogata kompozycję. Składają się na nią nektary mniszka, klonu, wierzby, kasztanowca, aronii i akacji a także dziesiątek innych gatunków. Miód borówkowy pozyskany został na dużej plantacji borówki wysokiej. Jest w nim jednak niewielka domieszka nektaru akacji. W tym roku bowiem pogoda spłatała wszystkim figla. Gatunkowy miód akacjowy, który od lat nieprzerwanie stanowił ważną pozycję w ofercie pasieki Pogodny Piątek, w tym roku ze względu na wcześniejszy o 2 tygodnie niż zwykle okres kwitnienia akacji jest dostępny jedynie jako komponent innych miodów. Wszystkie one są jednak bardzo smaczne, aromatyczne i zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*