Aplikacja do przeglądu rodzin pszczelich

0
2038

Niebawem do fazy testów w Polsce wprowadzona zostanie aplikacja ziBees. To bezpłatne narzędzie ma wspierać pszczelarzy w diagnostyce stanu zdrowotności rodzin pszczelich, a docelowo innych jeszcze parametrów i cech pszczelego superorganizmu. Czy aplikacja do przeglądu rodzin pszczelich ma szansę stać się narzędziem powszechnie stosowanym w polskich pasiekach?

Dla kogo jest aplikacja?

Można powiedzieć, że dla wszystkich. Walka z warrozą prowadzona jest od dekad w Polsce, a jej skutki wciąż są mizerne. Kluczem do zachowania rodzin pszczelich w niezłej kondycji jest zapobieganie, ale i właściwa diagnostyka. Metody rollowania pszczół, czy to w alkoholu czy w cukrze, przez wielu pasieczników postrzegane są jako niehumanitarne, nieetyczne. Przełomu dokonać może nowoczesna technologia. Chcemy aby ziBees pełnił funkcję asystenta na pasiece, który usprawni proces inspekcji oraz pomoże pszczelarzom (w szczególności początkującym) podejmować szybkie i racjonalne decyzje. – wyjaśnia Bartłomiej Stapowicz z QZ Solutions Zbigniew Kawalec, jeden z twórców marki ziBees.

Jak działa aplikacja do przeglądu rodzin pszczelich?

Bartłomiej Stapowicz, twórca ziBees

Obecnie produkt wciąż znajduje się w fazie rozwojowej. Priorytetem dla zespołu ziBees jest stworzenie funkcjonalności pozwalającej na określenie porażenia pszczelej rodziny warrozą. Poprzez zastosowanie w aplikacji sztucznej inteligencji, jesteśmy w stanie wykrywać wiele elementów znajdujących się na zdjęciu ramki pszczelej. Możemy określić ilość pszczół na zdjęciu, wskazać ilość pszczół posiadających na sobie osobniki Varroa destructor. Chcemy udoskonalić tę funkcjonalność i w przyszłości uzupełnić ziBees o możliwość wykrywania innych istotnych dla pszczelarzy elementów występujących na ramce pszczelej, takich jak: pokarm, czerw trutowy, mateczniki, etc.- informuje Bartłomiej Stapowicz. W kwietniu firma rusza z testami wstępnymi aplikacji. Zostanie ona udostępniona wybranym pszczelarzom, którzy testując ją będą wyrażać swoje opinie. Dodatkowo, robiąc zdjęcia ramek pszczelich dostarczą twórcom programu materiał, który posłuży do poprawy skuteczności aplikacji.  Aplikacja jest darmowa.

Potrzebni chętni do testów

Twórcy aplikacji ziBees zwracają się do pszczelarzy lubiących innowacje i ceniących nowinki techniczne z prośbą o pomoc w testowaniu aplikacji. Jako że produkt jest bezpłatny, za pomoc w testach także nie przewidziano honorarium. Warto jednak zgłosić swój akces do prac. Po pierwsze można znaleźć się w ekskluzywnym gronie posiadaczy aplikacji na długo przed jej premierą, a po drugie zawsze warto jest zrobić coś dobrego dla pszczół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*